Bordsur ljusstakar
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
BORDSUR, LJUSSTAKAR, 1 par, 1900-talets första del, mässing och alabaster resp. vit marmor, dekor av bl.a. fåglar med fackla, bordsurets höjd ca 25, ljusstakarnas höjd ca 22,5 cm, nyckel för uppdragning finns, ej funktionstestad
Bruksslitage, ljusstakarna ej ursprungligen tillhörande, urtavla med litet nagg, nyckel för hastighetsjuster saknas
485608
2017-09-18