Bordslampa

Bordslampa
Bordslampa
Bordslampa
Bordslampa
Bordslampa
Bordslampa
Bordslampa
Bordslampa

Klubbat för:

350 SEK

1 500 SEK

BORDSLAMPA, s.k. Bouilotte,1800-talets slut, med tre lamphållare, höj och sänkbar lampdel i form av "romersk" oljelampa, mittstången med en hand som håller öglan, kartuschformad fot, elektrifierad och med senare skärm, mässing, höjd ca 58, vidd 14 cm

Bruks och åldersrelaterat slitage.

485841

2017-09-19