Johan Fredrik Isberg Bondeska palatset 1898

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): "Bondeska palatset 1898" - vy över Rosenbad, Sagerska huset och Operan, monogramsignerad och daterad 1898, akvarell, ca 10,5x15,5 cm,

Läs mer

HISTORIK:

Bondeska palatset (även kallat Bondeska huset) var en byggnad uppförd 1787-1798 och riven 1899, som upptog större delen av kvarteret Rosenbads södra del vid Strömgatan 22 och Drottninggatan 3 i Stockholm.

Sagerska huset förvärvades är sedan våren 1995 Sveriges statsministers officiella residens.

Inramad

485862

2017-10-06