Gert Marcus oljemålning
Klubbat för:
37 000 SEK
Utropspris
18 000 SEK
GERT MARCUS (1914-2008): Blått mot mörkgrått (Rymdkorssviten 1951-52), signerad Marcus och daterad på spännramen Marcus 1951, olja på duk, 73x100 cm
Utställningar: Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1965, katalognr. 18
Proveniens: Fam. Marcus
485883
2017-10-05