Johan Fredrik Isberg Gröna Lund Djurgården

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOHAN FREDRIK ISBERG (1846-1904): "Gröna Lund å Djurgården", monogramsignerad, akvarell, ca 10x15,5 cm,

Läs mer

HISTORIK:
Gröna Lund, numera Bellmanhuset är en byggnad på Långa gatan 4 på Djurgården. Värdshuset Gröna Lunden är omsjunget av Carl Michael Bellman i tre epistlar.

Inramad

485991

2017-10-06