Ushebti
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
1 000 SEK
USHEBTI, ptolemeisk tid, grönglaserat lergods, monterad på svart träsockel, höjd exkl. sockel ca 9 cm
Proveniens: Förvärvad i Egypten i mitten av 1900-talet av en medlem ur grevliga familjen Cronstedt.
Omfattande lagningar.
486250
2017-09-20