Ushebti

Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti
Ushebti

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

1 000 SEK

USHEBTI, ptolemeisk tid, grönglaserat lergods, monterad på svart träsockel, höjd exkl. sockel ca 9 cm

Proveniens: Förvärvad i Egypten i mitten av 1900-talet av en medlem ur grevliga familjen Cronstedt.

Omfattande lagningar.

486250

2017-09-20