Zlatan Friends Arena skor Sport och affischkonst

Såld för:

230 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

ZLATAN IBRAHIMOVIC, FOTBOLLSSKOR, Nike Mercurial, FRIENDS ARENA, 2012, båda signerade MVH Zlatan 10 (tröjnr i landslaget), turkosa, skostorlek 47, längd ca 32 cm, märkta/broderade: Zlatan 18 (tröjnr i Paris SG) samt Ibrahimovic med svensk flagga, samt på vänsterskon märkt/broderat MAXIMILIAN 22 SEPT 2006 och på högerskon märkt/broderat VINCENT 06 MARCH 2008, inramad bild på bicykleta-målet medföljer, ca 20x29 cm

PROVENIENS: Gåva av Zlatan till landslagskollegan
Jonas Olsson direkt efter matchen på Friends Arena mellan Sverige-England den 14 november 2012.
Därefter i privat ägo.

Friends Arena eller Nationalarenan invigdes den 14 november 2012 med matchen mellan Sverige-England. Sverige vann med 4-2 och Zlatan gjorde mål i matchminut 20, 77, 84 och 90. Den sista fullträffen var en bicykleta från 30 meter som röstades fram till årets snyggaste mål i världen på FIFAS årliga gala. Målet blev förevigat på ett frimärke. Stockholms Auktionsverk har nu fått förtroendet att sälja Zlatan Ibrahimovics matchanvända skor från just denna historiska match.

Matchanvända skor från Friends Arena Sverige-England 14/11 2012

486288

2017-11-21