Äldre historia 1700-talet, 10 vol.

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

2 500 SEK

ÄLDRE HISTORIA 1700-TALET (10). Delvis lösdelar. (ARCKENHOLTZ, JOHAN). Memoires concernant Christine reine de Suede... I-III. Amsterdam, 1751-59. Ej uniforma samtida skinnband, 3 volymer, LAGERBRING, SVEN. Sammandrag af Swea-rikes historia... I-VI. Stockholm, 1778-80. Samtida skinnband, VERTOT, RENÉ AUBERT DE. Histoire des révolutions de Suede... Nouvelle édition. I-II. A Paris, 1778. Samtida skinnband, 2 volymer, VOLTAIRE, FRANCOIS-MARIE AROUET DE. Histoire de Charles XII roy de Suede... Basel, 1756. Samtida skinnband, OLDENDORP, CHRISTIAN GEORG ANDREAS. C. G. A. Oldendorps historiska beskrifning öfwer ewangeliske brödernas missions-arbete på caraibiske öarne St. Thomas St. Croix och St. Jan. Första delen. Stockholm, 1786. Samtida halvfranskt band, (BURÉN, CARL DANIEL). Tankar öfwer landt-bruket, bergs-rörelsen, manufacturerne och handlen, m. m... Linköping, 1790. Samtida skinnband, LAGERBRING, SVEN. Sammandrag af Swea rikes historia... Stockholm, 1775. Samtida skinnband.

Inalles 10 volymer. Ej kollationerade.

Proveniens: Lars-Olof Tidermans samling.

Se text!

486363

2017-10-02