Samling speldosor symphonion

Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion
Samling speldosor symphonion

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SPELDOSA / SYMPHONION, modell Mira, Tyskland, omkring 1900, för plåtskivor, numrerad 110, fodral i betsad mahogny, med bild av centraleuropeiskt landskap i locket, en skiva medföljer, spelar Die Letzte Rose ur operan Martha av Friedrich von Flotow, höjd ca 20, 32x27 cm, mekanismen fungerar vid inskrivningstillfället, vev för uppdragning medföljer, ett exemplar av tidsskriften Musical Box Society nr 3 vintern 1987-88 medföljer

Bruksslitage

486513

2017-09-23