Gert Marcus, relief
Klubbat för:
52 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
GERT MARCUS (1914-2008): Svart relief, marmorkross i svart betong, signerad Gert Marcus 2/3, utförd 1960, 100x100x12 cm
Proveniens: Fam. Marcus.
Utförd i tre exemplar varav ett exemplar ingår i Moderna Museets samling
486605
2017-10-05