Stolar jugend

Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend
Stolar jugend

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

STOLAR, 12 st, 1900-talets första hälft, jugendstil, betsat trä, klädsel i skinn med dekorspik, främre sarg med mässingsinlägg vid hörn, sitthöjd ca 46 cm
PROVENIENS: Herrklubben Sällskapet, adress Arsenalsgatan 7. Enligt uppgift utrangerades stolarna c:a 1970/80-tal vid ombyggnation av inredning

Senare klädsel

486647

2017-09-21