Stolar jugend
Klubbat för:
13 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
STOLAR, 12 st, 1900-talets första hälft, jugendstil, betsat trä, klädsel i skinn med dekorspik, främre sarg med mässingsinlägg vid hörn, sitthöjd ca 46 cm
PROVENIENS: Herrklubben Sällskapet, adress Arsenalsgatan 7. Enligt uppgift utrangerades stolarna c:a 1970/80-tal vid ombyggnation av inredning
Senare klädsel
486647
2017-09-21