Polyphon caféautomat
Klubbat för:
13 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
POLYPHON MUSIKAUTOMAT, modell 104U, för plåtskivor, Tyskland omkring 1900, fodral i valnöt med krön med inbyggd klocka, myntinkast för femöringar, höjd ca 104, 59x33 cm, skivans diameter 40 cm, 5-öring medföljer, 1 skiva medföljer, mekanismen fungerar vid inskrivningen, men är något trög
HISTORIK: På 1870-talet uppfann Gustav Adolf Brachhausen och Ernst Paul Riessner en mekanisk skivspelare med uppdragbart urverk och 1887 grundade de Polyphon Musikwerke AG i Leipzig, först under namnet Firma Brachhausen & Riesener. Företaget expanderade till USA 1892 under namnet Regina Music Box Company och var vid slutet av 1800-talet USA:s ledande tillverkare av musikautomater. Tillverkningen av musikautomater fortsatte till tidigt 1900-tal.
Slitage, fodral med skador, nycklar till fodralet saknas (framsidan är dock olåst), uppdragningsnycklar till klockan saknas
486696
2017-09-21