Matservis Flytande blått Rörstrand

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RÖRSTRAND, "Flytande blått" (1852-1926), matservis, porslin, dekor av orientaliska scener i underglasyrblått, bestående av: 14 flata mattallrikar, 14 djupa tallrikar, 13 förrättstallrikar, 5+2 djupa förrättstallrikar, 14 assietter, terrin, 4 uppläggningsfat, 3 skålar på fot, mattallrikens diameter ca 25 cm

Krackelering, nagg, en del med lagning

486741

2017-09-21