Ekroth Stockholmspalats 1917

Ekroth Stockholmspalats 1917
Ekroth Stockholmspalats 1917
Ekroth Stockholmspalats 1917
Ekroth Stockholmspalats 1917
Ekroth Stockholmspalats 1917
Ekroth Stockholmspalats 1917

Klubbat för:

1 900 SEK

Arviointi

2 000 SEK

Kuvaus

EKROTH, E. Stockholmspalats. Stockholm 1917.

4:o. (2), 3-12, Graverat titelblad till etsningarna, 50 signerade etsningar (alla).
Brunt skinnband, något nött, bred guldpressad pärmbordure, på främre pärmens mittfält Stockholms vapen i guldtryck, inre denteller, kantförgyllning, ngt blekt guldornerad rygg med upphöjda bind, liten skada nertill, någon bläckfläck, helt guldsnitt. (Hedberg). Skadad fodrad pappkassett. Upplaga tryckt i 50 (av 65) nr. ex., detta nummer 64.

Kuntoraportti

Se text.

486875

Päivämäärä:

2017-09-21