Shamshir
Klubbat för:
154 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
SHAMSHIR, 1800-talets andra hälft, damaskerad klinga, signerad och daterad, fäste med silverbeslag besatt med rosenstenar och röda glasstenar samt sötvattenspärla, kavelplattor av horn, balja i trä delvis klädd i sammet, med 3 silverbeslag varav två besatta med rosenstenar och pärlor, längd 93 cm
baljan med skador, stenar saknas
487066
2017-09-24