Axel Einar Hjorth "Sandhamn" stolar

Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth
Axel Einar Hjorth

Klubbat för:

12 500 SEK

Utropspris

16 000 SEK

AXEL EINAR HJORTH, "Sandhamn", stolar, 4 st., Nordiska Kompaniet 1931, syrabetsad furu, två ryggslåar vardera fastsatta med smidda järnspikar, två skyltmärkta NK 33845 C 4 8 31, höjd 86 cm

PROVENIENS
Café Brostugan, Kärsön Drottningholm

HISTORIK
Brostugan uppfördes som brovaktarbostad under 1780-talet efter att Gustav III låtit uppföra den första bron mellan Kärsön och Drottningholms slott. Denna funktion hade byggnaden fram till år 1931 då den

Lackerade, förstärkta undertill, slitage

487713

2017-09-28