Mat- och kaffeservis Rörstrand

Klubbat för:

950 SEK

1 500 SEK

RÖRSTRAND, "Ulla", mat- och kaffeservis, 1900-talets första hälft, flintgods, bestående av 4+3 djupa tallrikar, 10 mattallrikar, 9 assietter, 6 desserttallrikar, terrin med lock, 1+1 skålar, uppläggningsfat, kaffekanna, tekanna, 2 gräddkannor, sockerskål, 4 kaffekoppar med fat, 8 moccakoppar med fat, 3 tekoppar med fat

Krackeleringar, missfrgningar. Någon ej noterad obetydlig skada kan förekomma. Medföljande 5 kaffekoppar (utan fat), samt missfärgad marmeladburk

487717

2017-09-28