Fickur
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FICKUR, vitmetall, 1800-talets början, spindelgång, vitemaljerad urtavla, romerska siffror, Wallerius, Norrköping, diameter 62 mm
FICKUR, silver, Omega, vitemaljerad urtavla, arabiska siffror, subsekund, diameter 36 mm
Wallerius ur med omfattande skador, löst senare plexiglas urtavla ifylld med prickar över o:et (Nörrkoping), del av namnet Wallerius saknas, ej funktionstestad. Omegaur går vid inskrivningstillfället, SAV garanterar ej funktionen, namnet Omega bortnött på urtavla.
487730
2017-09-28