Fickur

Fickur
Fickur
Fickur
Fickur
Fickur
Fickur
Fickur
Fickur

Klubbat för:

1 600 SEK

2 000 SEK

FICKUR, vitmetall, 1800-talets början, spindelgång, vitemaljerad urtavla, romerska siffror, Wallerius, Norrköping, diameter 62 mm
FICKUR, silver, Omega, vitemaljerad urtavla, arabiska siffror, subsekund, diameter 36 mm

Wallerius ur med omfattande skador, löst senare plexiglas urtavla ifylld med prickar över o:et (Nörrkoping), del av namnet Wallerius saknas, ej funktionstestad. Omegaur går vid inskrivningstillfället, SAV garanterar ej funktionen, namnet Omega bortnött på urtavla.

487730

2017-09-28