Spegel med konsolbord sengustaviansk

Klubbat för:

4 000 SEK

5 000 SEK

SPEGEL MED KONSOLBORD, sengustavianskt, 1800-talets början, spegel med träskuren dekor av bl.a. pärlbord , förgylld med polerat guld och slagmetall, silverfolierat och fasetterat glas, överstycke med infälld gipsrelief, konsolbord med skiva i vit carraramarmor, delvis träskuren dekor samt i pastellage, total höjd 222 cm, bredd 60 cm, djup 37 cm

Renoverad, kompletterad, skador, lagningar, glas ej ursprunglig

487938

2017-09-29