John Ivar Berg oljemålning Konkret konst
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
JOHN IVAR BERG (1916-2003): "Komposition no 3",
monogramsignerad samt daterad -53, olja på pannå, 113x 85 cm
UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004
LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 39
487956
2017-11-30