John Ivar Berg oljemålning Konkret konst

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

JOHN IVAR BERG (1916-2003): "Komposition no 3",
monogramsignerad samt daterad -53, olja på pannå, 113x 85 cm

UTSTÄLLD: Norrköpings Konstmuseum 2004
LITTERATUR: Teddy Brunius: John Ivar Berg - Avantgardist och konkret konstnär, Stockholm 2004, avbildad sidan 39

487956

2017-11-30