Byrå gustaviansk Gustaf Foltiern

Klubbat för:

32 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

BYRÅ, Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, fanerad med jakaranda, alm och färgat lövträ, beslag av förgylld mässing, skiva av kolmårdsmarmor, inläggningar av kannelyrer och korslagda ymnighetshorn, höjd ca 83, 119x54 cm

Renoverad och kompletterad, fanerlagningar, senare skiva, nyckel saknas

487986

2017-09-29