Armlänstolar 1800-talets första hälft
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARMLÄNSTOLAR, 1 par, stockholmsarbeten i Karl Johan, mahognyfanerade, ryggen med träskuren dekor, märkta A: N:o 4 K.S. samt ena med påskrifter Beckaskog respektive Herrevads Kloster, sitthöjd 46 cm
PROVENIENS: Bäckaskogs slott, Skåne
Slitage, enstaka smärre lagningar, klädslar med fläckar
488646
2017-10-01