Armlänstolar 1800-talets första hälft

Klubbat för:

4 000 SEK

5 000 SEK

ARMLÄNSTOLAR, 1 par, stockholmsarbeten i Karl Johan, mahognyfanerade, ryggen med träskuren dekor, märkta A: N:o 4 K.S. samt ena med påskrifter Beckaskog respektive Herrevads Kloster, sitthöjd 46 cm

PROVENIENS: Bäckaskogs slott, Skåne

Slitage, enstaka smärre lagningar, klädslar med fläckar

488646

2017-10-01