Bord

Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord
Bord

Klubbat för:

3 000 SEK

Arviointi

5 000 SEK

Kuvaus

BORD, 1800/1900-tal, klassicerande stil, möjligen England, mahogny med blindträ i ek, skiva i grön marmor (verde mare), ett stort antal dekorativa beslag i delvis förgylld brons, bl a reliefer med putti i festliga upptåg, höjd ca 77 samt 87 x 56 cm.

Kuntoraportti

Marmorskivan är spräckt och delvis lagad, fyra lösa dekorelement i brons medföljer, några träresningar, bruks och åldersrelaterat slitage.

488712

Päivämäärä:

2017-10-01