Kinesiskt porslin

Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

PORSLIN, 11 dlr, Kina, 1800/1900-tal, huvudsakligen med dekor i emaljfärger, omfattande en penselvas, en vas med hänklar, en tékanna, en lockask för syrsor, en liten lockurna, en kopp med lock, en liten cylindrisk lockask och fyra skålar, penselvasens höjd 26,5 cm, två ställ i trä medföljer

Penselvaen med omfattande lagningar, tekannan med mynningsnagg samt saknar lock, den lilla lockurnan med nagg på mynningen och på lockets kant, en skål med kantnagg, skålen med turkos insida med bruksslitage

488723

2017-10-01