Spegel 1800-talets första kvartal
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i empire, mahognyfanerad, gjutna dekorer i pastellage, brännförgyllda beslag, tympanonformat krön, dekor av äggstav, lunettfält, släta pelare, krönets ovansida med otydlig blyertspåskfrift, kvicksilverfolierade glas, 207,5 x 92,5 cm
Smärre fanérskador, lunetten något slagen, ena glaset med smärre mista, bakstycke saknas
488808
2017-10-02