Spegel 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i empire, mahognyfanerad, gjutna dekorer i pastellage, brännförgyllda beslag, tympanonformat krön, dekor av äggstav, lunettfält, släta pelare, krönets ovansida med otydlig blyertspåskfrift, kvicksilverfolierade glas, 207,5 x 92,5 cm

Smärre fanérskador, lunetten något slagen, ena glaset med smärre mista, bakstycke saknas

488808

2017-10-02