Luta Matthias Petter Kraft
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
LUTA, stockholmsarbete av Matthias Petter Kraft, (instrumentmakare ca 1780, hovinstrumentmakare 1803), signerad med etikett Kraft, Kungl Hof Makare, anno 1796, numrerad 585, längd 96 cm
Proveniens: Fållans Gård, Trångsund
Renoverad och kompletterad
488846
2017-10-01