Arne Jacobsen akvarell
2017-10-02
488947
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
ARNE JACOBSEN (1902-1971): Landskap, Bohuslän, akvarell, ca 62x72 cm
PROVENIENS: Dansk-svenske arkitekten Bent Jörgen Jörgensen (BJJ). Jörgensen utexaminerades från Kunstakademiets Arkitektskole i Köpenhamn 1942. Han anställdes hos arkitekt Vilhelm Lauritzen i Köpenhamn 1941, hos Arne Jacobsen som chefsarkitekt i Jægersborg 1942, hos Hans Westman i Lund 1945 och bedrev egen arkitektverksamhet i Växjö från 1947. Här ett urval av Jörgensens verk, varav flertalet K-märkta: Lessebo kyrka, Strandbaden i Falkenberg, Mikaelskyrkan i Askim
Skadat glas, vågigt papper, färgskrftningar