2 handskrifter 1600-tal rör bl.a. Östergötland

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 000 SEK

HANDSKRIFTER (2). Handskrifter på pergament, 1600-tal. Undertecknade av Thomas Herch, borgmästare i
Örebro stad och häradshövding i Valkebo härad, Östergötland.
Behandlar mark i Norra Lunger och Östergården.

Det ena ca 190 x 280 mm med två sigill i sigilldosor utan lock, det andra ca 160 x 300 mm med ett
sigill i sigilldosa och en skadad sigilldosa med bortfallet sigill, båda dosorna utan lock. Fläckar och veck, text delvis bortnött.

Proveniens: Kulla Gunnarstorps slott.

Se text

489206

2017-10-02