Handskrifter liten samling 1600-1900-tal
Klubbat för:
550 SEK
1 500 SEK
SAMLING HANDSKRIFTER, 1600-1900-tal. Handskrifter, autografer, avskrifter. (24)
Bland annat dokument signerat av Andreas Onkel 1656, dokument signerat av Carl Puke 1824, ett
flertal dokument signerade av medlemmar ur familjen Drake, dokument signerat Sinclair 1794,
dokument med George H. Trolles signaturstämpel, urklippt autograf av Eric Sjöblad 1699.
Avskrifter av "stadga om adelige samquämber..., och klädedräckter" 1644, "Om prästegoddz och
kyrckio ägor" 1538.
Småfläckar, enstaka revor.
Se text
489222
2017-10-02