Vitterhet m. m. 1700-talet, 6 vol.
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VITTERHET M. M. 1700-TALET (6). (SAHLSTEDT, ABRAHAM, red.). Samling af verser på swenska. I-II. Stockholm, 1751, (BERGIUS, BENGT, red.). Små-saker til nöje och tidsfördrif. I-IV. Stockholm, 1756-57, GJÖRWELL, CARL CHRISTOFFER (utg.). Smärre skrifter hopsamlade. 1-7. Stockholm, 1798-99, WEICKARD, MELCHIOR ADAM. Den philosophiske läkaren. I-II. Stockholm, 1798-99, GJÖRWELL, CARL CHRISTOFFER & BERGKLINT, OLOF. Sammandrag af alla wetenskaper...+ bihang. Stockholm, 1775 (med en utvikbar graverad heraldisk plansch), (SCHMIDT, JOHAN ALBRECHT, red.). Sommarpromenaden i vitterheten. I-II. Stockholm, 1797.
Den sista titeln undantagen samtida band. 6 volymer.
Fläckar och skador förekommer, ej kollationerade.
Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.
Se text
489290
2017-10-07