Ikon

Ikon
Ikon
Ikon
Ikon

Klubbat för:

1 800 SEK

Utropspris

2 000 SEK

IKON, Ryssland, 1800/1900-tal, Guds moders avsomnande, Maria omgiven av sonen med ett lindebarn (som symboliserar gudsmoderns själ) samt apostlarna och ytterligare några heliga personer, tempera och guld på trä på krederad träpannå med försänkt mittdel, ca 32 x 27 cm.

Kantnagg, krackelyr, mindre färgbortfall och retuscher.

489307

2017-10-01