Kungakanna silver Ferdinand Boberg
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
FERDINAND BOBERG, "Kungakanna", silver, stämplad K Andersson, Stockholm 1916, förgylld, genombrutet rutmönster vid bas, dekor av kronor, reliefdekor av blomknoppar, lock genombrutet i form av krona, centralt placerat Gustav V:s monogram, höjd 32,5 cm, vikt ca 1820 g
Historik: Modellen formgiven av Ferdinand Boberg. Gustav V skänkte priser vid olika tävlingar. Boberg och Heurlin ritade tre olika modeller med kronor i relief på livet.
Inskription: "Till Wollmar och Gertrud Boström minne av Särö Juli 1916" . Wollmar Boström var bl.a. kammarherre, diplomat, kabinettsekreterare, OS medaljör i tennis London 1908 samt ambasadör i USA 1925-45
Med gravyr, förgyllning med slitage, sockel något skev
489385
2017-10-03