Samling speldosor symphonion
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPELDOSA/ SYMPHONION, Imperial, Tyskland, omkring 1900, för plåtskivor, numrerad 110, med bild av musicerande barn i locket, en skiva medföljer, spelar psalmen Nun Danket Alle Gott av Martin Rinkhardt, i låda i mahognyfanér, höjd ca 20, 30x25 cm, mekanismen fungerar vid inskrivningstillfället, vev för uppdragning medföljer
Bruksslitage, lås på lådan senare bemålat
489685
2017-10-08