Ostindia Rörstrand
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
RÖRSTRAND, "Ostindia", servis, ca 75 dlr, flintgods, bestående av: 12 mattallrikar (diameter 24 cm), 7 st förrätt, varav 1 med nagg (21,5 cm), 8 assietter (17,8 cm), 9 djupa tallrikar (diameter 21 cm), 20 djupa tallrikar/efterrätt (enstaka med nagg, 15,5 cm), tekanna, sockerskål med lock, kanna, gräddkanna, 2 såsskålar på fat, 8 buljongkoppar (12,5), 2 askfat, djup skål (18x14 cm), 2 uppläggningsfat (25x12 resp 27x21)
Historik: Ursprungligen formgiven 1932 av Emmy Almström
Enstaka kantnagg, dekorslitage
489765
2017-10-04