Svensk periodica 1800-talet, 16 vol.

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVENSK PERIODICA, 1800-talet. (16). Argus. Politisk, litterär och commersiell tidning. 1820-1831. Stockholm, hos Georg Scheutz, 1820-31.
4:o. Litet varierande format. Huvudsakligen i samtida gråpappband.
1820 (första årgången) börjar med N:o 5, 13 december. Luckor förekommer. 1825-28 i duplett, delvis överlappande luckor i den längre sviten.
16 volymer, ej kollationerade. Några luckor förekommer. Revor, fläckar och stämplar förekommer.

Lundstedt II:47.
Sveriges mest betydande politiska tidning under 1820-talet. Publicerades under olika namn med början 1820, då den hette Argus, till 1838, då den hette Nya Argus i Stockholm. Från 31/1 1822 med namnet Argus den Andre, 24/12-14/11 1827 Argus den Tredje, 3/12 1827-denna svits slut Nya Argus.

Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.

Se text!

489804

2017-10-08