Mössbord 1800-tal allmoge Österbotten

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MÖSSBORD, furu, Finland, Österbotten, 1800-talets första hälft, allmoge, rundmålat i rödbrun nyans, dekor av rosor, invändigt med lådinredning, avtagbar skiva, höjd ca 75, 120x72 cm, nyckel (1) medföljer

Senare bemålning, slitage

489811

2017-10-04