Svensk periodica 1700-talet, 19 vol.

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVENSK PERIODICA, 1700-talet (19). Parti omfattande: Then Swänska Argus 1733, n:o IV-VIII, X-LI + register, tagna ur band, bunt mellan enkla pappärmar, Stockholms Wekoblad. 1761, 1763-68, 1770-72. Delvis samtida pappersomslag, delvis tagna ur band, Hwad Nytt? Hwad Nytt?. Femte årgången, 1776-sjette årgången, 1777. Trasigt samtida gråpappband, Upfostrings-Sälskapets Tidningar. 1781-87. Samtida gråpappband med handskrivna ryggtiteletiketter.

Luckor förekommer. Inalles 19 volymer, ej kollationerade. Några luckor förekommer. Revor, fläckar och stämplar förekommer.

Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.

Se text!

489831

2017-10-08