Saltkar

Saltkar
Saltkar
Saltkar
Saltkar
Saltkar
Saltkar
Saltkar
Saltkar
Saltkar
Saltkar
Saltkar
Saltkar

Klubbat för:

5 800 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SALTKAR, 3 st., Älvdalen, 1800-talets första hälft, runt saltkar i porfyr, Svart Rännås samt 1 par mångkantiga i järnkisel, höjd ca 3, 2 samt diameter, samt höjd 2,4 och diameter 6 cm.

Det runda saltkaret har en lagning på övre kanten samt flera nagg upptill och nertill, ett av de i järnkisel har en spricka (sannolikt urspunglig i råämnet) som dock inte är genomgående, nagg på övre kantens insida, båda med mycket små nagg på övre kanten och några på nedre kanten

490143

2017-10-04