Sekretär av Johan Christian Linning

Klubbat för:

16 500 SEK

Utropspris

15 000 SEK

JOHAN CHRISTIAN LINNING (mästare och hovschatullmakare 1779-1801), sekretär, sengustavianskt stockholmsarbete, etikettmärkt i låda, Kongl Hof-Schatulmakare och Hof-snickaren Joh. Christ. Linning uti Stockholm N:o 172 Köpmangatan, fanerad i mahogny, förgyllda mässingsbeslag med senare stenskiva, höjd 123, 112 x 49 cm, nyckel finns

Proveniens: Såld på kunglig Auktion Svartsjö Slott omkring 1890

Slitage, något blekt, smärre skada

490166

2017-10-06