Specialauktion Allmoge mangelbräden/ljushållare
Klubbat för:
3 600 SEK
Schätzwert
3 000 SEK
Beschreibung
MANGELBRÄDEN / LJUSHÅLLARE, 2 st, daterade 1791 resp 1830, handtag i form av hästar, karvsnitssdekor, bemålade i grönt, rött och svart, längd ca 62-65 cm
Zustandsbeschreibung
Senare ljuspipor, lagning, skador, orangrepp
490186
2017-10-16