Samling småskrifter 1600-1800-tal, 4 vol.

Klubbat för:

2 800 SEK

Arviointi

3 000 SEK

Kuvaus

SAMLING SMÅSKRIFTER, 1600-1800-tal (4). Samling omfattande 45 småskrifter i blandade ämnen, delvis anonyma, insatta i 4 svarta gaffelpärmar.

Bland de anonymt utgivna märks skrifter av Cederborgh, Wallmark, Palmaer, Laestadius, Törnblad, Gyllenborg m. fl. Några 1600-talsförordningar, 2 avhandlingar under P. D. A. Atterboms presidium, Celsius ode till Carl Gyllenborg 1742, flera avhandlingar och skrifter av Daniel Helsingius, översättningar, Frödings Grillfängerier I-II m. m.

Ej kollationerade, småskador och fläckar förekommer.

Ur pianopedagog Stig Olssons bibliotek.

Kuntoraportti

Se text!

490329

Päivämäärä:

2017-10-08