Judith Johansson matta Myosotis

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

JUDITH JOHANSSON, matta, "Myosotis", rölakan, Judith Johansson, Ateljé JJ i Knäred, formgiven 1960-talets slut, signerad JJ resp B, vävd av Birgitta Helgesson, ca 305x214 cm

HISTORIK: Inspirationen till mattan var de vackra Förgätmigejerna Judith såg i Öhn i Jämtland

Mindre fläckar

490654

2017-10-16