Stolar Lindome

Stolar Lindome
Stolar Lindome
Stolar Lindome
Stolar Lindome
Stolar Lindome
Stolar Lindome
Stolar Lindome
Stolar Lindome
Stolar Lindome
Stolar Lindome
Stolar Lindome
Stolar Lindome

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

STOLAR, 6 st., omkring år 1780, gustavianska, Lindome, s.k. skrattstolar, målade samt förgyllda/bronserade, sitthöjd 46 cm

Proveniens: Familjen Grevesmühl, Herresta gård.

En stol har en spricka i en av "munnarna", smärre slitage.

490803

2017-10-08