Ronnie Wood The Rolling Stones Popikoner

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

RON WOOD (England, född 1947): "Decades 30s" -shows Lois Armstrong, Bix Beiderbecke och Bunk Johnson, signerad och numrerad 36/250, silkscreen, bladmått ca 80x108 cm

PROVENIENS: Inköpta på utställning i Malmö på 1980-talet

HISTORIK:
Ron Wood är en brittisk gitarrist, basist och konstnär.
Wood spelade i sextiotalet med grupperna The Birds, The Creation och The Faces. Wood spelar sedan 1974 gitarr i The Rolling Stones, där han ersatte Mick Taylor.

Oramad, hanteringsveck i marginalen

491041

2017-10-14