Kinesiskt porslin

Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin
Kinesiskt porslin

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SÅSSNIPA, omkring år 1800, europeisk silverform, utsida med dekor i emaljfärger av kartuscher med kinesiska figurscener, förgylld kant, höjd ca 8,5 cm, längd ca 18 cm, PILGRIMSFLASKA, 1800-tal, dekor i underglasyrblått, höjd ca 31 cm, VAS, Kanton, omkring år 1900, sexsidig form, dekor i emaljfärger av figurscener, höjd ca 23 cm, SKÅL, 1900-tal, utsida med dekor i emaljfärger av fågel i lövverk, längd ca 18,5 cm

Såssnipan med något sliten förgyllning och liten glasyrnagg på hänkeln, pilgrimsflaskan med lagningar vid mynningen, den sexkantiga vasen med mynningsnagg och skada på ena hänkeln, skålen med liten kantnagg

491235

2017-10-14