Konsolbord sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, brännmärkt NGB, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sargen fascesknippen, frambenen krönta av akantus och sfinxhuvuden, avslutande fötter, bemålad sockel, skiva av carraramarmor, höjd 84, 70x34 cm
Slitage, smärre skador, smärre renoverat/ytförbättringar
491261
2017-10-10