Oidentifierad konstnär
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1600-tal, sannolikt florentinsk mästare, porträtt av en äldre man med skägg, rödkrita och blystift på papper, ca 20 x 17,5. cm.
EXPERTIS: Teckningen har bedömts av Chris Fischer vid den kungliga kopparstickssamlingen vid Statens Museum for Kunst i Köpenhamn.
PROVENIENS: Gentofte samlingen, samlat av Poul Claudius Andersen (1893-1943) och konsul Henry V. Boye (1896-1974) i mellankrigstiden 1920 till 1940.
Äldre lagning i nedre vänstra hörnet, utförd så att teckningen inte framstår med tryckkontur från reparationen.
491369
2017-10-10